Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

UEFA: Ξεκινάει έρευνα για το ρατσιστικό συμβάν στο Παρί-Μπασακσεχίρ -Με άλλη διαιτητική ομάδα συνεχίζεται ο αγώνας

Η UEFA ενημέρωσε επίσημα πως ξεκινάει έρευνα για το ρατσιστικό συμβάν που οδήγησε στη διακοπή του Παρί Σεν Ζερμέν-Μπασακσεχίρ και..

Η UEFA ενημέρωσε επίσημα πως ξεκινάει έρευνα για το ρατσιστικό συμβάν που οδήγησε στη διακοπή του Παρί Σεν Ζερμέν-Μπασακσεχίρ και μάλιστα άμεσα.

Όλα ξεκίνησαν όταν ο τέταρτος διαιτητής, ο Ρουμάνος Σεμπαστιάν Κολτέσκου αποκάλεσε «νέγρο» τον βοηθό προπονητή της Μπασακσεχίρ, Πιερ Γουεμπό, εξοργίζοντας τους ανθρώπους της τουρκικής ομάδας, οι οποίοι έφυγαν αμέσως για τα αποδυτήρια σε ένδειξη διαμαρτυρίας, με τους αντίστοιχους των γηπεδούχων να συμμερίζονται την απόφασή τους και να πηγαίνουν κι εκείνοι στα αποδυτήρια.

Η ευρωπαϊκή ομοσπονδία πήρε θέση για το περιστατικό και ξεκαθάρισε ότι θα γίνουν έρευνες γύρω από όσα συνέβησαν στο Παρίσι.

Στην ανάρτησή της η UEFA σημειώνει τα εξής: «Η UEFA είναι ενήμερη για το συμβάν στον αγώνα Champions League ανάμεσα στην Παρί και την Μπασακσεχίρ και διεξάγει έρευνα. Ο ρατσισμός και κάθε μορφής διάκριση δεν έχει θέση στο ποδόσφαιρο».

Παρί Σεν Ζερμέν και Μπασακσεχίρ ενημερώθηκαν πως το ματς, που διεκόπη την Τρίτη το βράδυ στο «Παρκ Ντε Πρενς», θα συνεχιστεί σήμερα από το 18ο λεπτό, στις 7:55 το βράδυ, με άλλη διαιτητική ομάδα.

Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση της UEFA: «Μετά από συζήτηση και με τις δύο ομάδες αποφασίστηκε κατ’ εξαίρεση να παιχτούν τα εναπομείναντα λεπτά με νέα διαιτητική ομάδα και σέντρα στις 19:55. Η έρευνα για τη διερεύνηση των γεγονότων θα ξεκινήσει άμεσα».

Νέος διαιτητής του αγώνα ορίστηκε, λοιπόν, ο Ολλανδός Ντάνι Μάκελι αντί του Ρουμάνο Οβίντιου Χάτσεγκαν. Βοηθοί του Ολλανδού θα είναι ο συμπατριώτης του, Μάριο Ντικς και ο Πολωνός, Μάρτσιν Μπόνιεκ. Τέταρτος ο επίσης Πολωνός, Μπάρτς Φρανκόβσκι, στο VAR θα είναι ο Ιταλός, Μάρκο ντι Μπέλο και AVAR ο συμπατριώτης του, Μαουρίτσιο Μαριάνι.

Πηγή: filathlos