Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

Oλυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο για τον Λευτέρη Πετρούνια

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η προσπάθεια που κατέβαλε ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν..

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η προσπάθεια που κατέβαλε ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν καταπληκτική, αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τον μεγάλο του αντίπαλο, Κινέζο Γιανγκ Λιου κατά τη διάρκεια του τελικού των κρίκων, ούτε και τον έτερο Κινέζο Χάο Γιόου που ήταν δεύτερος.

Ο Πετρούνιας βαθμολογήθηκε με 15.200 καθώς έκανε ένα βηματάκι κατά την έξοδο. Ο πρώτος Κινέζος είχε 15.500 βαθμούς πραγματοποιώντας μια αλάνθαστη προσπάθεια και ο δεύτερος 15.300. Ο Ελληνας πρωταθλητής της γυμναστικής κατέκτησε το δεύτερο σερί ολυμπιακό μετάλλιο καθώς είχε πάρει το χρυσό στους αγώνες του Ρίο το 2016.