Πούλμαν για τις εκδηλώσεις του 48ου Φεστιβάλ ΚΝΕ – «Οδηγητή» για το Πάρκο Τρίτση στις 22, 23 και 24 Σεπτέμβρη. δρομολογούν οι Οργανώσεις του ΚΚΕ και της ΚΝΕ από συνοικίες της Αττικής:
Πέμπτη 22 Σεπτέμβρη
Αγία Παρασκευή: 6.30 μ.μ.
Ζωγράφου: 6.30 μ.μ., από Ούλωφ Πάλμε και Λεωφόρος Αλεξάνδρου Παπάγου
Ηλιούπολη: 6.30 μ.μ., από το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης Ηλιούπολης (Μαρίνου Αντύπα & Ελευθερίου Βενιζέλου) και από τα γραφεία του ΚΚΕ (Μαρίνου Αντύπα 33)
Καισαριανή: 6.15 μ.μ., από την πλατεία
Καλλιθέα: 6.30 μ.μ. από την πλ. Δαβάκη
Χαλάνδρι: 6.45 μ.μ.
Χολαργός: 6.15 μ.μ.
Παρασκευή 23 Σεπτέμβρη
Αγία Παρασκευή: 6.30 μ.μ.
Άγιος Δημήτριος: 6.30 μ.μ. από πλ. Άρη Βελουχιώτη (Λεωφόρος Αγ.Δημητρίου)
Γέρακας: 7 μ.μ. από τα ΕΛΤΑ
Γλυκά Νερά: 6.30 μ.μ. από το «στρογγυλό»
Ζωγράφου: 6.30 μ.μ., Ούλωφ Πάλμε και Λεωφόρος Αλεξάνδρου Παπάγου
Ηλιούπολη: 6.30 μ.μ., από το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης Ηλιούπολης (Μαρίνου Αντύπα & Ελευθερίου Βενιζέλου) και από τα γραφεία του ΚΚΕ (Μαρίνου Αντύπα 33)
Καισαριανή: 6.15 μ.μ., από την πλατεία
Καλλιθέα: 6.30 μ.μ. πλ. Δαβάκη
Κερατέα: 5.45 μ.μ.
Κηφισιά: 6.30 μ.μ.
Κορωπί: 6 μ.μ. από τον «Σκλαβενίτης»
Λαύριο: 5.30 μ.μ
Μαρκόπουλο: 6.15 μ.μ.
Μαρούσι: 7 μ.μ.
Μελίσσια: 6.45 μ.μ.
Νέα Μάκρη: 6.45 μ.μ. από την πλατεία
Νέα Σμύρνη: 6 μ.μ. από το «PolisPark»
Παιανία: 6.15 μ.μ. από διασταύρωση Λαγού
Παλλήνη: Αγ. Τρύφωνας 6.45 μ.μ.
Ραφήνα: 7 μ.μ. από τον «ΟΤΕ»
Σαρωνικός: 6 μ.μ.
Χαλάνδρι: 6.45 μ.μ.
Χολαργός: 6.15 μ.μ.
Σάββατο 24 Σεπτέμβρη
Αγία Παρασκευή: 6.30 μ.μ.
Άγιος Δημήτριος: 5.15 μ.μ. από πλ. Άρη Βελουχιώτη (Λεωφόρος Αγ.Δημητρίου)
Αρτέμιδα: 6.15 μ.μ. από τη «Μέδουσα»
Γέρακας: 6.15 μ.μ. από τα ΕΛΤΑ
Γλυκά Νερά: 5.45 μ.μ. από το «Στρογγυλό»
Ελευσίνα: 6 μ.μ. από το δημοτικό πάρκινγκ
Ζωγράφου: 6 μ.μ., Ούλωφ Πάλμε και Λεωφόρος Αλεξάνδρου Παπάγου
Ηλιούπολη: 6 μ.μ., από το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης Ηλιούπολης (Μαρίνου Αντύπα & Ελευθερίου Βενιζέλου) και από τα γραφεία του ΚΚΕ (Μαρίνου Αντύπα 33)
Καισαριανή: 5.45 μ.μ., Πλατεία Καισαριανής
Κερατέα: 5.15 μ.μ.
Κερατσίνι: 6 μ.μ. από πλ. Κοσκινά (πρώην φαρμακείο Ευφραιμίδη στη Δραπετσώνα, με στάσεις: στην πλατεία Λαού (Ταμπούρια) και Λ. Λαμπράκη και Π. Φύσσα (πρώην Τσαλδάρη)
Καλλιθέα: 5.30 μ.μ. πλ. Δαβάκη
Κηφισιά: 6.15 μ.μ.
Κορυδαλλός: 6 μ.μ. Πνευματικό Κέντρο Κορυδαλλού (Πλειάδες), Λ. Λαμπράκη
Κορωπί: 5.15 μ.μ. από τον «Σκλαβενίτης»
Λαύριο: 5 μ.μ.
Μαρκόπουλο: 5.45 μ.μ.
Μαρούσι: 6.45 μ.μ.
Μελίσσια: 6.30 μ.μ.
Νέα Μάκρη: 6 μ.μ. από την πλατεία
Νέα Σμύρνη: 5.30 μ.μ. από το «PolisPark»
Νίκαια: 6 μ.μ. πλατεία Κουμπάκη (Σπάθα), με στάσεις: Χαλκηδόνα, Περιβολάκι, Κρατικό
Παιανία: 5.30 μ.μ. (διασταύρωση Λαγού)
Παλλήνη: 6 μ.μ. (Αγ. Τρύφωνας)
Πειραιάς: 6 μ.μ. Αγιά Σοφιά (Βλαχάκου και Σαλαμίνος) με στάση στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.
Πέραμα: 6 μ.μ. από Λ. Ειρήνης 732
Ραφήνα: 6.15 μ.μ. από τον ΟΤΕ
Σαρωνικός: 5.30 μ.μ.
Χαλάνδρι: 6.45 μ.μ.
Χολαργός: 6.15 μ.μ.
Η πρόσβαση στο Πάρκο «Αντ. Τρίτσης»
Η πρόσβαση στο Πάρκο «Αντώνης Τρίτσης» για το 48ο Φεστιβάλ ΚΝΕ – «Οδηγητή» μπορεί να γίνει:
Με λεωφορείο:
Α10 Στ. Λαρίσης – Αχαρναί, Β10 Στ. Λαρίσης – Αχαρναί, 735 Σταθμός «Κάτω Πατήσια» – Ζεφύρι – Αχαρναί, στη στάση «1η Πολυκατοικιών». Β12 Αττική – Ανω Λιόσια, 711 Ζωφριά – Αττική, στη στάση «6η Χασιάς». 420 Πειραιάς – Αγιοι Ανάργυροι, 892 Αγία Βαρβάρα – Χαϊδάρι – Αγιοι Ανάργυροι, στη στάση «Τέρμα».
Οδικώς:
Από την Αττική Οδό, στον κόμβο 7 που οδηγεί στη Λεωφόρο Δημοκρατίας και στον κόμβο 6 που οδηγεί στη Λεωφόρο Χασιάς (Φυλής). Από την Εθνική Οδό, στην έξοδο στον κόμβο για Αγίους Αναργύρους – Ιλιον («Τρεις Γέφυρες»). Για τους κατοίκους των Δυτικών Συνοικιών της Αθήνας, των Δυτικών Συνοικιών της Αττικής και του Πειραιά που θα κινηθούν με Ι.Χ., διευκολύνει η πρόσβασή τους να γίνει από την πύλη του Πάρκου Τρίτση στην οδό Φυλής, αξιοποιώντας και το πάρκινγκ που υπάρχει στην πύλη.
Με τον Προαστιακό:
Στη στάση «Πύργος Βασιλίσσης» (Διασύνδεση Προαστιακού με Μετρό: Πειραιάς Γραμμή 1, Σταθμός Λαρίσης γραμμή 2, Νερατζιώτισσα γραμμή 1, Δουκίσσης Πλακεντίας γραμμή 3, Παλλήνη γραμμή 3, Παιανία – Κάντζα γραμμή 3, Κορωπί γραμμή 3).