Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

Συγκλονιστική πρόκριση της ΑΕΚ επί των Κροατών της Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Ένα χρυσό γκολ στο 100 λεπτό έστειλε την ΑΕΚ στα play offs του Champions League!   Ηταν μια συγκλονιστική πρόκριση..

Ηταν μια συγκλονιστική πρόκριση εναντίον της Ντινάμο Ζάγκρεμπ.

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 με τέρματα των Σούταλο (45+1΄) και Λιούμπιτσιτς (65΄).

Ωστόσο χάρη σε γκολ του Αραούχο στο 90’+2′ και του Βίντα στο 90′ +10′ πήρε μια ιστορική ισοπαλία (2-2) που θα την στείλει ένα βήμα πριν από τους ομίλους του Champions League!

Στις καθυστερήσεις του κανονικού αγώνα η ΑΕΚ πέτυχε μια επική, μια μυθική ανατροπή! Μέχρι το 92ο λεπτό του αγώνα η ΑΕΚ ήταν αποκλεισμένη από τη συνέχεια.

Αρχικά ομως ο Αραούχο στο 92′ με ένα ξερό σουτ μετά από κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λιβάκοβιτς ισοφαρίζοντας το συνολικό σκορ.

Με τη βοήθεια του VAR σε χέρι του Λιούμπιτσιτς μετά από κατέβασμα του Αραούχο με το στήθος, ο Έσκας έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Λιβάι νικήθηκε από τον Λιβάκοβιτς στο πέναλτι, αλλά ο Βίντα που ακολούθησε τη φάση με κεφαλιά έκανε το 2-2 με τον κόσμο στο γήπεδο να ξεσπά σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (67′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (76′ Μάνταλος), Πινέδα (76′ Γαλανόπουλος), Άμραμπατ (67′ Ελίασον), Τσούμπερ (67′ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Ιγκόρ Μπίστσαν): Λιβάκοβιτς, Λιούμπιτσιτς, Σούταλο, Ριστόφσκι, Μοχαράμι, Μίσιτς, Μπούλατ, Μιχαϊλιτσένκο, Ιβανούσετς, Σπίκιτς (86′ Μάριν), Πέτκοβιτς