Όλα τα νέα
Imerodromos logo

ROLAND GARROS: Στα ημιτελικά μετά τον Τσιτσιπά και η Σάκκαρη

Για πρώτη φορά στην ιστορία, δύο Έλληνες παίκτες στα ημιτελικά Grand Slam.

Στα ημιτελικά του Roland Garros προκρίθηκε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τένις, Μαρία Σάκκαρη, μετά την επικράτησή της με 2-0 σετ..

Στα ημιτελικά του Roland Garros προκρίθηκε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τένις, Μαρία Σάκκαρη, μετά την επικράτησή της με 2-0 σετ (6-4, 6-4 σε 1 ώρα και 35 λεπτά) επί της Πολωνής Ιγκα Σβίατεκ, νούμερο 8 στην κατάταξη. Αν και το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο αρχικά, η Ελληνίδα κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της και με τα μπρέικ που κέρδισε, να αποκτήσει το προβάδισμα.

Αν και στο δεύτερο σετ η Πολωνή αισθάνθηκε ενοχλήσεις, ο αγώνας συνεχίστηκε με το ίδιο πάθος φτάνοντας μέχρι το 4-4 όπου η πρωταθλήτριά μας, με μεγάλη αυτοπεποίθηση, κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη.

Η επιτυχία της Μ. Σάκκαρη αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία καθώς απέκλεισε την προηγούμενη κάτοχο του τροπαίου της Γαλλίας, που μάλιστα είχε να χάσει σετ στο Roland Garros τα τελευταία δύο χρόνια.

Παράλληλα, είναι η πρώτη Ελληνίδα που φτάνει στα ημιτελικά μεγάλου Γκραν Σλαμ, από τότε που ξεκίνησαν τα λεγόμενα «Όπεν» στο άθλημα. Η προηγούμενη που είχε φτάσει στους «4» του συγκεκριμένου τουρνούα (τότε) ήταν η Ελένη Κοντοσταύλου το …1925!

Τώρα η Μ. Σάκκαρη (νούμερο 17 στον κόσμο) καλείται αύριο, Πέμπτη 10 Ιούνη, να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τσέχας Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα (νούμερο 33) ώστε να φτάσει στον τελικό του Σαββάτου.

Υπενθυμίζουμε ότι χθες ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-0 σετ του Ντανίλ Μεντβέντεφ και πέρασε στους «4» του γαλλικού τουρνουά.