Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Μίλτος Τεντόγλου

Με ένα άλμα στα 8 μέτρα και 52 εκατοστά, στην έκτη προσπάθεια του, ο Μίτλος Τεντόγλου, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο..

Με ένα άλμα στα 8 μέτρα και 52 εκατοστά, στην έκτη προσπάθεια του, ο Μίτλος Τεντόγλου, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής.

Ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε την πρώτη θέση στους αγώνες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου που γίνονται στη Βουδαπέστη, σε ένα συγκλονιστικό αγώνα.

Ο Μίτλος Τεντόγλου μπήκε δυνατά στον αγώνα με 8.50 μ., άλμα το οποίο ισοφαρίστηκε γρήγορα από τον Τζαμαϊκανό Γουέινι Πίνοκ.

Όμως ο Μίλτος στην τελευταία του προσπάθεια έκανε 8,52 μ. κόβοντας τελικά πρώτος το νήμα και συμπληρώνοντας τη συλλογή του με το χρυσό μετάλλιο που του έλειπε!