Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Γαλλία

Παγκόσμια πρωταθλήτρια στέφθηκε η Γαλλία, που επικράτησε 4-2 της Κροατίας στον τελικό.  Οι «τρικολόρ» ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί. Προηγήθηκαν στο..

Παγκόσμια πρωταθλήτρια στέφθηκε η Γαλλία, που επικράτησε 4-2 της Κροατίας στον τελικό.

Οι «τρικολόρ» ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί. Προηγήθηκαν στο 18’ με αυτογκόλ του Μάντζουκιτς, οι Κροάτες ισοφάρισαν δέκα λεπτά αργότερα με τον Πέρισιτς, όμως και πάλι οι παίκτες του Ντεσάν μπήκαν μπροστά στο 38’ με πέναλτι του Γκριζμάν.

Ακολούθησαν δύο τέρματα σε 6 λεπτά (59’ Πογκμπά-65’ Εμπαπέ) για τους Γάλλους, με το σκορ να σταματά στο 4-2 με τον Μάντζουκιτς να σκοράρει στο 69’ ύστερα από τραγικό λάθος του Γιορίς.

Η Γαλλία κατακτά για δεύτερη φορά το Μουντιάλ, είκοσι χρόνια μετά το πρώτο της τρόπαιο το 1998.