Όλα τα νέα
Imerodromos logo

ΕΛΛΑΔΑ- ΙΑΠΩΝΙΑ 0-0
Εδειξε «χαρακτήρα», πήρε ισοπαλία

Η Εθνική μας ομάδα αν και με παίκτη λιγότερο κράτησε την ισοπαλία με την Ιαπωνία (0-0) και έμεινε ζωντανή στο..

Η Εθνική μας ομάδα αν και με παίκτη λιγότερο κράτησε την ισοπαλία με την Ιαπωνία (0-0) και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στους 16 του Μουντιάλ.
Ήταν ο πρώτος αγώνας σε τελική φάση Μουντιάλ που η «γαλανόλευκη» κράτησε το μηδέν στην άμυνα, παίρνοντας έτσι τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση και σε πέντε ημέρες θα παίξει στη Φορταλέσα, απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού, τον «τελικό» για τη πολυπόθητη πρόκριση.Κορυφαίοι για την ομάδα του Σάντος οι Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Καρνέζης, Μανιάτης, αλλά και ο αγέραστος Καραγκούνης, αν και από τη στιγμή που η Εθνική έμεινε με παίκτη λιγότερο εξ αιτίας της αποβολής του Κατσουράνη, δεν υπήρξε ποδοσφαιριστής που να υστέρησε. Σε ένα παιχνίδι που δεν ξεκίνησε με καλούς οιωνούς αφού στο 35ο λεπτό βγήκε εκτός αγώνα ο Κώστας Μήτρογλου λόγω τραυματισμού ήρθε και η αποβολή του αρχηγού της Εθνικής Κατσουράνη στο 38’ να «δέσει το γλυκό». Αυτές οι «ειδικές συνθήκες» που διαμορφώθηκαν στην αναμέτρηση «ξύπνησαν» τους διεθνείς μας που είχαν κατέβει σχετικά νωθροί στο παιχνίδι. Με την αποβολή του Κατσουράνη ο Σάντος αναγκάστηκε να ξοδέψει και δεύτερη αλλαγή πριν λήξει το πρώτο 45λεπτο, καθώς ο Καραγκούνης μπήκε αντί του Φετφατζίδη, αλλάζοντας εκ των πραγμάτων το σχηματισμό από 4-3-3 σε 4-4-1, με τον Γκέκα μοναδικό προωθημένο και τους Κονέ, Σαμαρά δεξιά και αριστερά στο κέντρο, αντίστοιχα. Οι φάσεις πάντως δεν έλειψαν και ήταν η ελληνική ομάδα εκείνη που απείλησε πιο άμεσα, με τα σουτ των Κονέ (11΄) και Τοροσίδη (40΄), τα οποία εξουδετέρωσε ο Καβασίμα. Από την πλευρά τους οι Ιάπωνες είχαν απειλήσει με δύο σουτ του Οσάκο (19΄, 21΄), με το πρώτο να σταματά στον Καρνέζη και το άλλο να περνά ελάχιστα άουτ. Ήταν ξεκάθαρο πλέον πως στην επανάληψη οι διεθνείς μας θα έπρεπε να κάνουν υπέρβαση αν ήθελαν να κερδίσουν κάτι από το παιχνίδι, πράγμα που συνέβη καθώς στο δεύτερο ημίχρονο οι Έλληνες ποδοσφαιριστές «έτρωγαν σίδερα»! Αμυντικά οι Παπασταθόπουλος και Μανωλάς δεν άφηναν τους Ιάπωνες να ελπίζουν στον αέρα, ενώ στην επίθεση παραλίγο οι διεθνείς να πανηγυρίσουν, αλλά ο Καβασίμα έκανε μεγάλη απόκρουση στη δεξιά γωνία του διώχνοντας σε κόρνερ την κεφαλιά του Γκέκα (60΄). Από την πλευρά τους οι Ιάπωνες έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία τους στο 68΄, όταν άνοιξαν ωραία την άμυνα, ο Ουτσίντα βγήκε στην πλάτη του Χολέμπας και γύρισε στον επερχόμενο Οκούμπο, ο οποίος σούταρε στα ύψη, ενώ στο 89΄ ο Καβασίμα απέκρουσε στη γωνία του το σουτ του Χολέμπας και στην αμέσως επόμενη φάση ο Καρνέζης έπραξε το ίδιο στο απευθείας φάουλ του Έντο, πριν ο Τζόελ Αγκιλάρ σφυρίξει τη λήξη. Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Χολέμπας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Μανιάτης, Κατσουράνης, Κονέ (81’ Σαλπιγγίδης), Φετφατζίδης (41’ Καραγκούνης), Σαμαράς, Μήτρογλου (35’ Γκέκας) Ιαπωνία (Αλμπέρτο Τζακερόνι): Καβασίμα, Ουτσίντα, Γιοσίντα, Κόνο, Ναγκατόμο, Γιαμαγκούτσι, Χασέμπε (46’ Εντό), Οκαζάκι, Χόντα, Οκούμπο, Οσάκο (57’ Καγκάβα) *Του Χριστόδουλου Σκούντα από topontiki.gr