Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

Αθλητισμός: Σημαντικές διακρίσεις και μετάλλια για τους Έλληνες Αθλητές με Αναπηρία

Σημαντικές διακρίσεις σημειώνουν οι Ελληνες αθλητές με Αναπηρία στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα που διεξάγονται αυτές τις μέρες. Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης..

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης που φιλοξενείται στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης, ήταν εντυπωσιακός σε ακόμη ένα αγώνισμα της μεγαλύτερης διοργάνωσης πριν από τους Αγώνες του Τόκιο, φτάνοντας και πάλι στην κορυφή. Μετά τα χρυσά στα 100 μ. πεταλούδα και τα 100 μ. ελεύθερο, ο Μιχαλεντζάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στα 50 μ. ελεύθερο κατηγορίας S8.

Ο Εβρίτης αθλητής δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους του στον προκριματικό (26.89) αλλά  και στον τελικό. Με εντυπωσιακή εκκίνηση, έφτασε πρώτος στον τερματισμό με επίδοση 26.84, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Ρώσο Νικολάεφ (27.06) και στην τρίτη τον Ουκρανό Ντουμπρόφ (27.45).

Ένας  μικροτραυματισμός χτες κράτησε τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη στην κερκίδα και έτσι δεν συμμετείχε στον τελικό των 200 μ. μικτής ατομικής SM8. Ο αθλητής του Ηρόδικου, για προληπτικούς κυρίως λόγους, αποφάσισε να μη διεκδικήσει ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση της Πορτογαλίας, μένοντας έτσι στα τρία που πήρε τις προηγούμενες ημέρες στα 100 μ. ελεύθερο, τα 100 μ. πεταλούδα και τα 50 μ. ελεύθερο S8.

Στα 50 μ. ελεύθερο κατηγορίας S6 ο Παναγιώτης Χριστάκης πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Παναγιώτης Χριστάκης, αν και μπήκε στον τελικό με την 6η καλύτερη επίδοση των προκριματικών (32.44), κατάφερε να βρεθεί στα μετάλλια των 50μ. ελεύθερο S6. Η επίδοσή του στον τελικό ήταν 32.12. Αυτό είναι το δεύτερο ευρωπαϊκό μετάλλιο για τον Χριστάκη στο συγκεκριμένο αγώνισμα την τελευταία 5ετία, αφού το 2016, στο ίδιο κολυμβητήριο, βρέθηκε στην 2η θέση.

Στον ίδιο τελικό συμμετείχε και ο Γιώργος Σφαλτός, ο οποίος κατετάγη 5ος με 32.33.

Νέο εθνικό ρεκόρ σημείωσε και ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης στα 100 μ. ελεύθερο S12. Η επίδοσή του στον τελικό ήταν 55.64, βελτιώνοντας το ρεκόρ που είχε σημειώσει στον πρωινό προκριματικό με 55.78.

Η Μαρία Τσάκωνα τερμάτισε στην τέταρτη θέση στα 100μ. πρόσθιο SB5, με νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Η επίδοσή της στον τελικό ήταν 2:00.72. Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στην ίδια με 2:03.62 από τις 18 Οκτωβρίου 2020 στην Αθήνα.

Η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, στα 50μ. ελεύθερο S4, αν και βρέθηκε πολύ κοντά στα μετάλλια, κατέλαβε την 4η θέση με 46.38.

Ο Δημήτρης Καρυπίδης στα 50 μ. ύπτιο S1, κατετάγη 4ος με 1:28.22, ενώ μια θέση πιο κάτω βρέθηκε ο Άλεξ Ταξιλδάρης (1:58.35).

Η Ευαγγελία Χιώτη τερμάτισε 7η στα 50 μ. ελεύθερο S13 με 29.40, ενώ  η Ευθυμία Γκουλή κατέλαβε την 8η θέση στον τελικό των 400 μ. ελεύθερο S9 με 5:40.87.

* Εκτός τελικού στα 100μ. πρόσθιο SB5, έμεινε ο Σφαλτός, με την 9η επίδοση των προκριματικών και επίδοση 2:02.61.

Χτες, ο Αριστείδης Μακροδημήτρης, κατέλαβε την 4η θέση στα 50 μ. ύπτιο κατηγορίας S2 με επίδοση 1:04.17, ενώ 5ος τερμάτησε ο Γιάννης Κωστάκης στα 50 μ. ελεύθερο S3 με 57.54. Και οι δύο Παραολυμπιονίκες μας, έχουν κατακτήσει ήδη μετάλλια στη διοργάνωση της Πορτογαλίας και συγκεκριμένα ο Μακροδημήτρης ένα ασημένιο και ένα χάλκινο, ενώ ο Κωστάκης ένα χάλκινο.

Έτσι η Ελλάδα, μία ημέρα πριν πέσει η αυλαία στη διοργάνωση, έχει συγκεντρώσει εννέα μετάλλια, τέσσερα εκ των οποίων χρυσά.

Άρση Βαρών σε πάγκο: Χάλκινο ο Κουλούμογλου στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο Αρσης Βαρών που φιλοξενείται στη Τιφλίδα της Γεωργίας με τρεις επιτυχημένες προσπάθειες, ο Πασχάλης Κουλούμογλου χάρισε στην ελληνική άρση βαρών σε πάγκο το πρώτο της μετάλλιο μέσα στο 2021.

Με σωστή διαχείριση στο ανέβασμα κιλών και Υπό την καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή, Δημήτρη Ιωαννίδη και με επίδοση 163 κιλά, κατέκτησε την 3η θέση στα -59 κιλά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στην πρώτη προσπάθεια σήκωσε 143 κιλά, ενώ στη δεύτερη ανέβηκε στα 153. Τα κιλά αυτά δυσκόλεψαν αρκετά τους δύο βασικούς διεκδικητές του χάλκινου μεταλλίου (τον Βραζιλιάνο Φράνκα Τζούνιορ και τον Περουβιανό Γκαρσία Τρέλες), τους οποίους και έθεσε εκτός, πριν καν ακόμη σηκώσει στην τρίτη και τελευταία προσπάθεια τα 163 κιλά.

Αύριο Κυριακή 23 Μάη, ο Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης θα ολοκληρώσει τον κύκλο των ελληνικών συμμετοχών στη διοργάνωση, με τη συμμετοχή του στην κατηγορία των -80 κιλών.