Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

Θρυλική πρόκριση για τον Ολυμπιακό στο Λονδίνο

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την ήττα του Πειραιά και με γκολ των Σισέ (53′) και Ελ Αραμπί (119′) νίκησε την Άρσεναλ..

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την ήττα του Πειραιά και με γκολ των Σισέ (53′) και Ελ Αραμπί (119′) νίκησε την Άρσεναλ μέσα στο «Εμιρέιτς» του Λονδίνου και πήρε μία από τις μεγαλύτερες προκρίσεις της ιστορίας του.

Στο 119′ της παράτασης, ο Ελ Αραμπί από κοντά έκανε το 1-2 μετά την τρομερή σέντρα του Μασούρα, δίνοντας μια επική πρόκριση στον Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός αρχικά με γκολ του Σισέ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου έστειλε το παιχνίδια στην παράταση αφού ισοφάρισε την ήττα του «Καραϊσκάκης». Στο 113′, ο Ομπαμεγιάνγκ με γυριστό σουτ, μετά τη σέντρα του Οζίλ έκανε το 1-1, αλλά τελευταίος μίλησε ο  Ελ Αραμπί…

Οι Ερυθρόλευκοι με την σπουδαία εμφάνιση και νίκη τους βρίσκονται πλέον στους «16» του Europa League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρσεναλ: Λένο, Μπεγερίν (84′ Γουίλοκ), Νταβίντ Λουίζ, Μουστάφι (103′ Παπασταθόπουλος), Σακά, Τζάκα, Θεμπάγιος (72′ Τορέιρα), Οζίλ, Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (106′ Μαρτινέλι).

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας (115′ Λοβέρα), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Γκιγέρμε, Βαλμπουενά (86′ Γκασπάρ), Ραντζέλοβιτς (77′ Μασούρας), Ελ Αραμπί.