Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

Νίκη – πρόκριση Τσιτσιπά επί Φέντερερ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε τεράστια νίκη και έγραψε ιστορία. Ο 20χρονος Έλληνας, απέκλεισε τον κορυφαίο όλων των εποχών τενίστα,  τον..

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε τεράστια νίκη και έγραψε ιστορία. Ο 20χρονος Έλληνας, απέκλεισε τον κορυφαίο όλων των εποχών τενίστα,  τον Ρότζερ Φέντερερ, με 3-1 σετ (6-7, 7-6, 7-5, 7-6).  Με τη νίκη του πέρασε στα προημιτελικά του “Australian Open”.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε στο γήπεδο απέναντι στο μεγάλο αντίπαλο του για να νικήσει και τα κατάφερε. Το 3-1 στα σετ ήρθε απολύτως δίκαια και για πρώτη φορά στην ιστορία Έλληνας τενίστας έφτασε στους οκτώ καλύτερους του Australian Open.

Ο Τσιτσιπάς, Νο15 στην παγκόσμια κατάταξη, ήταν συγκλονιστικός από την αρχή. Το πρώτο σετ πήγε στο τάι μπρέικ, αφού κανείς από τους δυο δεν έχασε το σερβίς του, αλλά στις λεπτομέρειες ο Φέντερερ το έκανε δικό του με 13-11.

Το δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς το πήρε με 7-3 και ισοφάρισε σε 1-1. Το τρίτο σετ το πήρε και πάλι ο Έλληνας τενίστας με 7-5 στα γκέιμ, αφού ένα μπρέικ έφτανε και περίσσευε στον αθλητή μας. Ο Έλληνας πρωταθλητής συνέχισε το ίδιο δυνατά και με 7-5 έφτασε στη μεγάλη νίκη-πρόκριση!

Ο Τσιτσιπάς έγινε ο πρώτος παίκτης που κέρδισε τον Φέντερερ στη Μελβούρνη, αλλά και γενικότερα στην Αυστραλία, από το 2016.

Πλέον ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό, Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ, που νωρίτερα απέκλεισε τον περυσινό φιναλίστ του θεσμού, Μαρίν Τσίλιτς, με 3-2 σετ.