Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

Η Αργεντινή «σήκωσε» το Παγκόσμιο Κύπελλο για τρίτη φορά στην ιστορία της

Η Αργεντινή με τον Λιονέλ Μέσι «σήκωσε» το Παγκόσμιο Κύπελλο για τρίτη φορά στην ιστορία της (1978 με τον Ντανιέλ..

Η Αργεντινή με τον Λιονέλ Μέσι «σήκωσε» το Παγκόσμιο Κύπελλο για τρίτη φορά στην ιστορία της (1978 με τον Ντανιέλ Πασαρέλα, 1986 με τον Ντιέγκο Μαραντόνα), μετά από ένα απίστευτο ματς.

Ο 22ος τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου κρίθηκε στα πέναλτι. Ο αγώνας έληξε 2-2 στην κανονική διάρκεια. Η Αργεντινή προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με σκόρερ τον Μέσι (πέναλτι) και τον Ντι Μαρία. Η Γαλλία μετά το 80′ ισοφάρισε με δύο γκολ του Εμπαπέ (το ένα με πέναλτι) σε κάτι παραπάνω από ένα λεπτό.

Το ματς δεν κρίθηκε ούτε στην παράταση. Η Αργεντινή προηγήθηκε με 3-2 με δεύτερο γκολ του Μέσι. Στο 117′ ο Εμπαπέ ισοφάρισε σε 3-3 (με δεύτερο εύστοχο χτύπημα πέναλτι).

Τελικά, η Αργεντινή κέρδισε τη Γαλλία στα πέναλτι, με 4-2. Η σειρά των πέναλτι: Εμπαπέ (Γαλλία) 1-0, Μέσι (Αργεντινή) 1-1, ο Μαρτίνεζ (Αργεντινή) απέκρουσε πέναλτι του Κομάν (Γαλλία),  Ντιμπάλα (Αργεντινή) 1-2, ο Τσουαμενί (Γαλλία) ρίχνει το πέναλτι άουτ,  Παρέδες (Αργεντινή) 1-3, Μανί (Γαλλία) 2-3, Μοντιέλ (Αργεντινή) 2-4.