Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

ΤΖΟΥΝΤΟ: Χρυσό μετάλλιο ο Τσελίδης στο Γκραν Σλαμ της Τασκένδης – Το Ασημένιο κέρδισε η Ματσιρίδη στην Τουρκία

Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Θεόδωρος Τσελίδης στο Γκραν Σλαμ της Τασκένδης στο τζούντο.  Ο δύο φορές «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης,..

Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Θεόδωρος Τσελίδης στο Γκραν Σλαμ της Τασκένδης στο τζούντο.

Ο δύο φορές «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης, υπό την καθοδήγηση του εθνικού προπονητή Νίκου Ηλιάδη, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -90 κιλά του Γκραν Σλαμ που διεξήχθη στην πρωτεύουσα του Ουζμπεκιστάν και πλέον μπήκε για τα καλά σε τροχιά Ολυμπιακής πρόκρισης. Για τον Τσελίδη, αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο σε Γκραν Σλαμ, αφού τον περασμένο Ιούνιο στο Καζακστάν, είχε βρεθεί στο τρίτο σκαλοπάτι του πόντιουμ των νικητών

Ασημένιο μετάλλιο η Ματσιρίδη στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο της Τουρκίας

Το πρώτο διεθνές μετάλλιο της καριέρας της πανηγυρίζει σήμερα η Σοφία Ματσιρίδη. Η Ελληνίδα τζουντόκα, κατέκτησε την 2η θέση στα -63kg του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου U18 που έγινε στην Αττάλεια της Τουρκίας, την ίδια στιγμή που ο Νικόλαος Νικολαΐδης ήταν 5ος στα +90kg, ενώ οι Ελένη Ταξίδου και Κατερίνα Παπαδοπούλου κατέλαβαν την 7η θέση στα -63 και -57kg αντίστοιχα.