Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

Επική ανατροπή και θρυλική πρόκριση για τον Ολυμπιακό με σκορ 6 – 1

Ονειρικός Ολυμπιακός διέλυσε με 6-1 την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση, ανέτρεψε την ήττα με 4-1 του πρώτου αγώνα και..

Ονειρικός Ολυμπιακός διέλυσε με 6-1 την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση, ανέτρεψε την ήττα με 4-1 του πρώτου αγώνα και πήρε θρυλική πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League. Ποντένσε (10′), Φορτούνης (36′), Ελ Κααμπί (45+3′, 65′), Γιόβετιτς (93′) και Ελ Αραμπί (103′) τα γκολ των ερυθρόλευκων.

Η ήττα με 4-1 στον πρώτο αγώνα έμοιαζε μη αναστρέψιμη, όμως οι ερυθρόλευκοι τα έδωσαν όλα και με εξαιρετική εμφάνιση συνέτριψαν την Ισραηλινή ομάδα στην παράταση και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Conference League.

Ο Ποντένσε άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, με τον Φορτούνη στο 36′ να διπλασιάζει τα τέρματα των ερυθρόλευκων στην αντεπίθεση. Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο 45+3′ έφερε την απόλυτη ισορροπία στο συνολικό σκορ, κάνοντας το 3-0.

Ο Ζαχάβι στο 57ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι έδωσε ξανά σκορ πρόκρισης στους Ισραηλινούς. Όμως, ο Ελ Κααμπί με ένα απίστευτο ψαλίδι στο 65′ έκανε το 4-1 για τον Ολυμπιακό, ισοφαρίζοντας ξανά το σκορ του πρώτου ματς. Στις καθυστερήσεις ο Γιόβετιτς είχε τεράστια ευκαιρία για το 5-1, όμως αστόχησε.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί στο 93′ ο Γιόβετιτς έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη, βρήκε δίκτυα και έδωσε ξανά σκορ πρόκρισης στον Ολυμπιακό.  Ο Ελ Αραμπί έβαλε την σφραγίδα του και στο 103′ “κλείδωσε” θριαμβευτικά το “εισιτήριο” για τα προημιτελικά, μετά από ασίστ του Μασούρα.

Η κλήρωση θα διεξαχθεί την Παρασκευή στις 15:00 στη Νιόν της Ελβετίας, όπου θα αναδειχθούν τόσο τα ζευγάρια των προημιτελικών, όσο και οι διασταυρώσεις σε ημιτελικά και τελικό που θα διεξαχθεί στην OPAP Arena στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΑΚΑΜΠΙ: Μισπάτι, Σαχάρ (90+1′ Κοέν, 108′ Ν. Μπιτόν), Ναχμίας, Σάμποριτ, Ρεβίβο (113′ Νταβιντζάντα), Πέρετζ, Φαν Όβερεεμ (75′ Τούργκεμαν), Κανιτσόβσκι, Ντάβιντα (108′ Μπντόζα), Μίλσον (14′ Μπίτον), Ζαχάβι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι (106′ Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Όρτα (82′ Γιόβετιτς), Φορτούνης (95′ Μασούρας), Ποντένσε (103′ Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (88′ Ελ Αραμπί).