Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

Βραζιλία- Γερμανία 1- 7!

Μία ιστορική νίκη, με ένα μάλλον ανεπανάληπτο σκορ πέτυχε η Γερμανία, καθώς επικράτησε με7-1 της Βραζιλίας, στον πρώτο ημιτελικό του Μουντιάλ. Οι..

Μία ιστορική νίκη, με ένα μάλλον ανεπανάληπτο σκορ πέτυχε η Γερμανία, καθώς επικράτησε με7-1 της Βραζιλίας, στον πρώτο ημιτελικό του Μουντιάλ. Οι Ευρωπαίοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο όπου σημείωσαν τέσσερα τέρματα μέσα σε έξι λεπτά, κάνοντας τους διοργανωτές να μοιάζουν με μικρή ομάδα.

Για την Ιστορία, τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Μίλερ (στο 11ο λεπτό), Κλόζε (23ο), Κρόος (24ο και 26ο), Κεντίρα (29ο), Σέρλε (69ο και 79ο). Το γκολ της τιμής σημείωσε ο Όσκαρ στο 90ο λεπτό. Με το γκολ που σημείωσε ο Κλόζε έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Μουντιάλ (16 τέρματα σε 4 διοργανώσεις).

«Μαύρη μέρα» για τη Βραζιλία που δεν είχε τον ηγέτη της, Νεϊμάρ, ο οποίος είναι τραυματίας. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως οι παίκτες της Βραζιλίας αποδοκιμάστηκαν από τους ίδιους τους φιλάθλους τους, κατά τη διάρκεια του αγώνα αλλά και μετά το τελευταίο σφύριγμα.

Στον άλλο ημιτελικό, σήμερα, Τετάρτη, μονομαχούν η Ολλανδία με την Αργεντινή.

Πηγή: «Εφημερίδα των Συντακτών».